Министерство за здравство: МПР вакцината е висококвалитетна и се произведува во Белгија


МПР вакцината е висококвалитетна и ефективна вакцина, тврдат од Министерството за здравство, по реакциите на дел од родителите кои одбиваат да ги вакцинираат децата по појавата на епидемија во Скопје.

Надлежното министерство појаснува дека оваа вакцина ја произведува GlaxoSmithKline од Белгија.

Официјалните бројки се дека до 19 часот синоќа 488 деца ја примиле таа вакцина, а на сила е уште наредбата за оние деца кои не се вакцинирани.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1