Мирисајте нане за да не ви се јаде


Со зачестена инхалација на мирисот на нане може да се “излаже” гладта, тврдат американските истражувачи.

Mint__92315_zoomВо истражувањата на универзитетот “Viling Jezuit”, волонтери вдишувале мирис на нане на секои два часа во период од пет дена. Тоа довело до значително смалување на чувството за глад кај доброволците, а бројот на калории кои ги внеле таа недела бил за околу 3.500 илјади помал.

Некои слични истражувања од овој тип, кои се правени на спортисти, резултирале со зголемена енергија и елан во нивните активности, по вдишување на мирисот на нане.

Ако сакате да пробате вакво нешто, експертите советуваат да вдишувате етерично масло од нане или мирисот да го внесувате преку инхалатор.

Следниот пат кога ќе посакате чај од нане, имајте на ум дека и овој начин на употреба не е лоша опција за намалување на апетитот.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1