Мирјана Најчевска : Македонскиот народ е глуп


Говор на омраза и еден куп на навреди од страна на поранешната раководителка на Хелсиншкиот комитет, Мирјана Најчевска кон македонскиот народ.

Коментирајќи го поставувањето на новите споменици во главниот град, Најчевска пишува дека “овој народ е едноставно глуп, како цепаница, неделкана“.najcevska

-Срамно и ненормално и пред се жално. Жално затоа што зборува за исклучително ниското ниво на култура на овој народ, зборува за нивото на интелегенција и зборува за нивото на знаење. Не, не е шутрачки овој народ. Не е ни уплашен.  Вистината е многу поедноставна.  Овој народ е едноставно глуп. Како цепаница. Неделкана, напиша Најчевска.

Таа во коментарите додава дека во било кој момент на денот и ноќта можело да ја повикаат за“ рушење на овој срам, на ова ругло, на ова измотавање со минатото, историјата и националното наследство“.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1