Мировните преговори за Сирија почнуваат во Женева


Мировните преговори за ставање крај на војната во Сирија ќе почнат во Женева, соопшти портпаролот на специјалниот пратеник на ОН за оваа земја Стефан де Мистура.sirija napad,jpg

– Потврдувам дека разговорите почнуваат – изјави Кавла Матар, иако опозициските групи се уште не го потврдиле своето учество.

Претходно денеска, канцеларијата на специјалниот пратеник Мистура објави негова видео-порака упатена до сирискиот народ, во која вели дека очекува разговорите да бидат одржани „во следните неколку дена“.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1