Моменталните температури низ Македонија- рекордни – 17 степени


Сообраќајот на сите државни патишта се одвива отежнато во зимски услови,наместа со остатоци од кашест снег на коловозот по интервенција на екипите на Македонија Пат. Времето е претежно ведро со засилен северен ветер. Поради ниските температури наместа е можна појава на голомразица, пренесува Курир.

ladno

Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на патните правци:Гостивар-кракМаврово-Дебар,Тетово-П.Шапка,Тетово-гр.премин Јажинце,Дебар-Струга,Буково, Ѓавато,Струга-гр.преминЌафасан.

Во клисурите и усеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Делчево, Виница – Берово, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија – Удово и Катланово-Велес.

На учесниците во сообраќајот им се препорачува внимателно управување со возилата,почитување на поставената сообраќајна сигнализациј како и прилагодување на брзината спрема условите на патот.

Ова се моменталните температури низ Македонија

temp makedo

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1