Mосква парализирана – толку снег дури ни тие не виделе (Фото)


Од почетокот на зимата во главниот руски град, паднале повеќе од два метри снег, а стручњаците велат дека ова е најснежната зима во последните сто години, која ја парализира Москва.

f35bf9b8-3360-4f8c-bb22-a1726aea0fa4Метеоролозите предвидуваат дека снег ќе продолжи да паѓа во следните 4-5 дена, што дополнително ќе ја влоши ситуацијата, пишува Russia Today. Од почетокот на оваа седмица, за чистење снег ангажирани се 45.000 комунални работници, бидејќи паднале нови 26 сантиметри снег.

Новиот слој снег стана ноќен кожмар за возачите, кои неретко мораа да ги оставаат автомобилите на улица.Оние кои имаа повеќе среќа со часови патуваа до дома, а бројот на сообраќајки е зголемен.

najstudena-zima-russiaaja-12Не се поштедени ниту пешаците, за кои движењето, исто така, е отежнато, затоа што плочниците се завеани со снег.Ова не е прв пат Москва да се соочува со големи снегови зимава. Сlична ситуација имаше и во јануари.

Покрај сето тоа, во декември лани, забележани се најниски температури во последните 70 години во Москва, а температурата во поединечни делови на Русија паѓаше и до минус 50 степени.За работата да биде уште понеповолна, метеоролозите предвидуваат снег до крајот на месецот, но и во март, кој во Русија е вистински зимски месец

Makfax

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1