Греалка го запалила Трескавец


pozar treskavec4

Електрична греалка го запалила манастрискиот комплекс во Трескавец, објави Сител повикувајќи се на неофицијални информации добиени од свои извори.

Според инфомрациите на телевизијата, греалката предизвикала пожар во една од собите а поради материјалот од кој е изграден објектот и силниот ветер, огнот брзо се проширил и ги пеплоса сите конаци. За среќа, интервенцијата на хеликоптерите на АРМ и локалното население успеа да спречи, огнот да ја зафати и старата црква.
Манастирскиот комплекс не бил осигуран бидејќи ниту една осигурителна компанија не сакала да го осигура

ФОТО: ЕВЕ ШТО ОСТАНА ОД МАНАСТИРОТ ТРЕСКАВЕЦ
ФОТО: ПЕПЕЛ ОСТАНА ОД КОНАЦИТЕ ВО ТРЕСКАВЕЦ – СЕ СПАСУВААТ ИКОНИТЕ И ЦРКВАТА
ВЛАДАТА ИЗДВОИ 615 ИЛЈАДИ ДЕНАРИ ЗА ПРВИЧНА САНАЦИЈА НА ТРЕСКАВЕЦ
ИЗГОРЕА СИТЕ 4 КОНАЦИ – ХЕЛИКОПТЕРИТЕ ВО БОРБА ДА ЈА СПАСАТ ЦРКВАТА ВО ТРЕСКАВЕЦ
Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1