Мртви тела на војници заборавени со децении излегуваат – се топи снегот на Алпите (Фото)


02_lesevi-1_ff_1394225804_670x0Речиси 100 години откако го изгубиле животот во Првата светска војна, мртвите војници од жестоката Алпска битка, чии тела благодарение на ниските температури кои паѓаат и до -30 степени, се до скоро мирно почиваа во гробниците, поради топењето на снегот, излегуваат на површината

Кога летото е топло, во Трентино во северна Италија уште од 2004 година на површина излегуваат настраданите во текот на борбите кои се водени, починатите излегуваат на површина.Археолозите тогаш мораат брзо да делуваат, затоа што телата започнуваат брзо да се распаѓаат, а љубопитните планинари често пати знаат да си „земат“ некој спомен за дома.

Некои дури и намерно одат на планината само за да најдат добри предмети за потоа да ги продаваат на интернет.

Научниците се трудат да дојдат до телата пред нив, за да можат починатите и нивните предмети да ги сместат на гробишта, во историјата и музеите.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1