Принцези тврдат дека се 13 години се затворенички во палатата и не им даваат да излезат


2 ќерки на кралот на Саудиска Арабија Абдулах живеат како заложници во кралската палата веќе 13 години, открија медиумите

FRa_411636kПринцезите Сахар и Јавахер за медиумите изјавиле дека во палатата ги држат против нивна волја и дека постојано се под вооружена стража. Тие тврдат дека може да излагуваат само по храна , но со дозвола на полубратот кого кралот го назначил за нивни чувар.

Нивната мајка која е разведена од кралот наводно напишала и писмо до Обединетите нации со барање агенцијата за човекови права да интервенира. Како што пишува Сандеј Тајмс таа зборувала со висок претставник на Обединетите нации на кого му кажала дека ќерките живеат отсечени од светот. 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1