МВР испитува дали биле наместени и фестивали за народна музика


Истрагата за местење фестивали се пресели и на сцената на народната музика – објави „Алфа“. По „Скопскиот фестивал“ сега се утврдува како се гласало на два фестивала за народна музика кои се одржаа годинава.

karticki-skopski-festival-564x272

 

Причина повеќе за сомнежот дека осомничените кои според МВР вмеша прсти во телевоутингот за избор на песна за Евровизија, влијаеле и на пласманот на други фестивали, е фактот што во собраните докази при претресот во двата стана каде се вршеше групното координирано гласање биле пронајдени цели списи и извештаи за еден фестивал на народна музика кој не се одржува во Скопје.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1