На 15 март Мајка Тереза ќе биде прогласена за светица


Следниот вторник на 15 март, Папата Франциск ќе го потпише декретот за канонизација на Мајка Тереза и ќе го објави официјалниот датум за прогласување на светица, објави Ватикан.Mother Teresa at home for destitute and dying Calcutta India 1969 She was awarded the Nobel Peace Pr

Во истиот ден Франциск ќе потпише декрет и за канонизација на младиот маченик Јоже Санчез Дел Рија, убиен во Мексико во 1928 година, чиј гроб неодамна при посетата во Латинска Америка го посетил папата Франциск.

Римокатоличката црква ќе прогласи и уште тројца светци, еден од Аргентина, еден од Поласка и Марија Елизабета Хеселблад, основачка на редот пресвети спасители на света Бригита.

religija.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1