На ова место дури 550 лица поминале на црвено!


За два месеци речиси 550 возачи на само една раскрсница во Ваљево минале низ црвено светло!

На раскрсницата која е прокриена со камери кои ги снимаат сообраќајните прекршоци, за два месеци дури 835 возачи го прекршиле законот, а меѓу нив доминираат оние кои минале на најпрометната раскрсница Караџорџев и Сиџеличе улицата во центарот на Ваљево и тоа на црвено светло.raskrsnica ulica

„Видео надзорот е поставен на крајот на ноември и има осум камери кои покриваат четири правци на таа раскрсница и автоматски го регистрираат секое минување на црвено светло. Казните ги стигаат и оние кои само се престројуваат во една лента, а потоа го променуваат правецот, како и оние кои не застануваат на пешачки премин. Системот и вграден така што не постои можност за бришење на видеото, така што нема начин да се избегне поднесувањето напрекшочна пријава ии налог за сторен прекршок вели началникот на сообраќајната полиција на Ваљево Предраг Радосављевиќ.

Полициата за два месеци забележала 538 прекршоци на црвено, 173 непрописни престројувања а останатото е поради возење на нерегистрирани возила и недозволено претекнување. За ние кои минале на црвено паричната казана е од 15.000 до 30.000 динари и забрана на возење во рок од најмалку три месеци.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1