На ова место се чуваат сите ваши “лајкови“, коментари, статуси (Фото)


Ако на вашиот мобилен телефон го посетите Фејсбук на само триесетина секунди, вашата активност на најголемата социјална мрежа ќе активира повеќе од илјада сервери. Во Центарот за чување на податоци во компанијата е местото каде се чуваат милијарди статуси, фотографии, коментари и останатите активности на дневна основа.facebook-sklad

Како што пишува Бизнис Инсајдер, од 2011 година, Фејсбук изградил свои центри во Орегон, Ајова, Северна Каролина и Шведска, а од јули годинава почна изградбата на комплекс во Тексас.

Сите центри на Фејсбук за чување на податоци се опремени со најмодерна технологија, за да успеат дневно да процесираат околу 10 милијарди испратени информации.server3-480x288 server-face-480x320 server1-480x320

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1