На врвот на Ајфеловата кула има апартман – еве чив (Видео)


Долго време, апартманот на Ајфеловата кула беше недостапен за јавност и за туристи, но денес секој може да ѕирне во неговата внатрешност.

Ajfelov-toranj

За францускиот конструктор Густав Ајфел се знае дека ја конструирал кулата што го носи неговото име, но помалку е познато дека тој, додека бил жив, имал свој апартман на врвот од градбата што претставува заштитен знак на Париз.

Во апартманот со преубав стилски мебел и концертен клавир, се наоѓаат и реплики на Густав Ајфел и на неговите современици.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1