Над 60.000 Албанци бараат српски пасош


Српскиот министер за внатрешни работи Небојша Стефановиќ денеска изјави дека до Србија, моментално има поднесено околу 60.000 барања на косовски Албанци за издавање на српски пасош.pasos

– Имаме над 60.000 барања на Албанци од Косово за издавање пасош од нашата држава, изјави Стефановиќ по потпишувањето со шведскиот амбасадор Кристер Аспом Протокол за спроведување на Договорот меѓу Србија и ЕУ за реадмисија на лица со нерегулирано право на престој.

Спред Стефановиќ, „тоа е нивна желба Србија да биде нивна држава“, јави Танјуг. – Поголем број Албанци сакаат да ја признаат Србија како своја земја. Јас тоа така го толкувам, заклучи Стефановиќ.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1