Над 70% од лекарите казнети оти препишале повеќе антибиотици


Над 40 отсто од матичните лекари во Куманово, деновиве се казнети од Фондот за здравство, бидејќи во првото тромесечје од 2014 година препишале повеќе антибиотици од дозволеното. Казните за матичните се движат од 200 до 1000 евра

lekar44

Во зависност од бројот на пациенти еден матичен лекар може да издаде одреден број на рецепти за антибиотици и лекови за смирување. Надминувајќи ја квотата, по автоматизам добива и намалување на буџетот. Лекарите реагираат дека бројот на издадени рецепти, не соодветствува со бројот на Фондот за здравствено осигурување, а со оваа мерка докторите се приморани да внимаваат со препишувањето на лекови.

Според Фондот за здравство, Берово со просек од 7,9 е на прво место во Македонија по издадени рецепти на осигуреник. Во врвот по издадени рецепти во државата е и Делчево. Лани само во првите шест месеци од годината според ФЗО биле издадени речиси 153 илјади рецепти.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1