Над ова езеро владее “вечна бура”, паѓаат илјадници молњи на час


Во Венецуела овој феномен е познат како “вечна бура”.

На местото каде што се пресретнуваат реката Кататумбо и езерото Маракаибо во Венецуела, секоја година се забележуваат околу 260 бури. Секоја минута езерото е погодено од просечно 28 молњи.ezero5

Над езерото се ослободува толку многу енергија што би можела да се напојува целата расвета во Латинска Америка.

Метеоролозите сè уште се обидуваат да ја дознаат вистинската причина за “вечната бура“.

 

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1