Најдени гробници на вампири во Полска


Skelet-vampira-u-PoljskojТим на истражувачи во Полска откриле гробници во кои се пронајдени четири скелети.

Тоа што ги зачудило археолозите е дека на два од скелетите им се откинати главите и ставени меѓу нозете.

Ваквиот начин на погребување бил карактеристичен за оние за кои се верувало дека се вампири, бидејќи се верувало дека само на тој начин се навистина мртви.

Скелетите се пратени на понатамошна анализа и се претпоставува дека потекнуваат од 16-от век.

article-0-139A8B84000005DC-46_634x470

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1