Најнова вест – го згрешиле крајот на светот утре бил не вчера


Само што му олесна на светот дека го избегна армагедонот на маите доаѓа нова информација. Археолозите изјавиле дека се направила грешка во сметањето и крајот на светот не бил вчера туку утре – недела, објави телевизијата РТ.

MEXICO-MAYA-CULTURE-CALENDARОва било поради фактот што календарот на маите не бил целосно дешифриран и прилагоден на грегоријанскиот календар, тврдат тие.

Археологот од Мексико Carmen Rojas, која е од институтот за антропологија и историја го изјавила ова за Los Angeles Times.

Некои археолози пак велат дека сметањето е дури промашено за цела година.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1