Најпознати цитати посветени на жените


smgibsonladyatdesk

– Вицовите за глупави плавуши воопшто не ме навредуваат- добро знам дека не сум глупава…а знам и дека не сум плавуша – Доли Партон

– Позади секој успешен маж стои зачудена жена – Марион Пирсон

– Сеуште не сум чула изјава од маж да бара совет како да ги усклади бракот и кариерата – Глориа Стејнем

– Јас сум одлична домаќинка. После секој развод си ја задржувам куќата – За За Габор

– Бесмислено е да очекувате исполнување на ветување кое го дал некој кој е заљубен, пијан или за време на изборна кампања – Ширли МекЛејн

ketrin hepbern

– Ќе видите многу паметни мажи со глупави жени, но речиси никогаш паметна жена со глупав маж – Ерика Јонг

– Ме прашувате за разлика помеѓу грди жени и убавици? Грдите секогаш ги познаваат мажите подобро – Кетрин Хепберн

– Зошто прекинавме? Тој сакаше да се ожени, а јас бев против неговиот брак – Рита Руднер

– Жените се жалат на ПМС, но јас мислам дека тоа е единствено време кога можам да бидам она што навистина сум – Розен Бар

– Можете ли да го замислите светот без мажи? Нема криминал, а насекаде среќни дебели жени – Никол Холандер

– Некои жени еднакво постапуваат на плетењето и на проблемите. Седат со часови и прегледуваат ситни детали – Елен Глазгов

elen ruzvelt

– Интересно е што некои жени не препознаваат дека се дискриминирани, има ли подобар доказ од постојаната состојба на зависност во која се наоѓаат? – Кејт Милет

– Мажите не се непријатели, тие се жртви покрај нас. Прав непријател е оцрнувањето кое го прават жените за да си го исполнат времето – Бети Фридан

– Никој неможе да ве натера да се чувствувате инфериорно – Еленор Рузвелт

– Во светот не постои ништо поснажно од нежноста – Хан Сујин

merlin

– Најубавото на мажествен маж е нешто што е женствено; најубавото на женствена жена е нешто мажествено – Сузан Сонтаг

“Не ми пречи што живеам во машки свет се’ додека во него можам да бидам жена“ – Мерлин Монро

“Жената стои, како капија, на излезот и на влезот во овој свет“ – Иво Андриќ

“За мажи без жени нема не постои рај ниту на небото ниту на земјата. Без жените не би имало Сонце, Месечина, земјоделство, ниту оган“ – арапска проговорка

“Женската посветеност е нивна најголема убавина“ – африканска поговорка

23852297_koko_shanel

“Ако ве победува жена во тенис, сменете го спортот. Ако ве победува во бокс, сменете ја жената“ – Мохамед Али

“Жена е некој кој вриска кога ќе види глушец, а со насмевка гледа во волк“ – Шиам Капур

“Во љубовта, како и во војната,правото секогаш е на страната на посилниот. И затоа жената која ја сакаме секогаш ќе биде во право“ – Алфред де Мусет

“Жената треба да биде две работи – отмена и прекрасна“ – Коко Шанел

“Жената настанала од машкото ребро, а не од неговите стопала за да се гази по неа… Не од неговата глава за да се владее со неа, туку од колкот за да му биде еднаква… Под рацете за да биде заштитена и покрај срцето за да биде сакана“ – Талмуд

odri hepbern

“Жената е единственото суштество кое може да плаче и да се смее за иста работа, а често пати и во исто време“ – Жан Баптист Молиер

“Среќни девојки се оние најубавите“ – Одри Хепберн

“Силата на жената произлегува од факт што ни психологијата не може да го објасни. Мажите може да се анализираат, а жените…само да се обожаваат“ – Оскар Вајлд

“Слабост , името ти е жена“ – Вилијам Шекспир.

“Со жена се расправа срцето, не умот“ – Метју Арнолд

“Таа. Тое е прво лице еднина. Тоа е заменка што ништо не може да ја замени“ – Ѓорѓе Балашевиќ

“Убавината на жената е во нејзините очи оти тие се врата на нејзиното срце, место каде љубовта живее“ – Одри Хепберн

“Кога очите на жената се замаглени од солзи, тогаш мажот е тој што не гледа јасно“ – Мишел Торниер

“Што е подобро од мудроста? Жената. А што е подобро од добра жена? Ништо“ – Џефри Чосер

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1