Накитот на Хурем фатен при шверц во Македонија (Фото)


Од градите на Хурем во витрините на царина – Илјада и 600-тини комплети фин филигрански накит ист како од историската серија Величенствениот требало да завршат во Гостивар. Но царината ги фатила шверцерите и накитот на аеродромот Александар Велики.

hurem

Накитот чија набавна цена е 32 илјади евра е најден во спортските торби на 4-ца турски државјани кои вчера кога слетале од Истанбул – сега се во притвор.

Прекрасниот накит филигран беше изложен во царината.

hurem_nakit2

Еден од примероците е прстен со сина перфектно изработена топка од драг камен. 

hurem_nakit4

Накитот како на Хурем и останатиот харемски екипаж на султанот Сулејман ќе остане во царината додека не завршат постапките против 4-цата турски државјани кои ги шверцувале. Потоа ќе бидат продадени.

Фото – Канал 5

hurem_nakit1

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1