Нането лади, а и лечи


Чајот од нане е добар за испирање на усната шуплина, за подобар здив, а во комбинација со малку жалфија го смирува воспалението на непцата.

Доколку имате главоболка намачкајте масло од нане на челото и слепочниците, два пати на ден со лесни и кружни покрети.

Лај од нане со идентична количина на глог користете редовно доколку сте срцев болесник. Нането е добро и за проширени вени – 30 капки масло од нане капнете во алкохол и масирајте ги проширените вени и капилари.

За време на топлите денови направете чај од нанае. Изладете го, додајте малку мед и малку лимунов сок, многу лед. На тој начин ќе го хидратирате организмот, ќе му ги дадете потребните нутриенти од лимунот и медот, а и ќе ги внесете лековитите состојки на нането.

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1