Tag Archives: zdravje

Нервозни сте, уморни, заборавате – 16 знаци дека ви недостасува Магнезиум

Магнезиумот може да биде важен минерал за вашето тело. Магнезиумот е вклучен во над 300 метаболички процеси во нашето тело, нешто поради што е наречен „господар на минералите“. Што значи да имаме дефицит на магнезиум и кои се симптомите од неговиот недостаток? Зошто дополнителната конзумација на магнезиумот е добра идеја? Калциумот има и други хранливи […]

______________________________________________________________________________________________________

Препознајте ги болестите кои немаат симптоми

За разлика од болести за кои што точно се знае која е причината за нејзиното настанување и се препознатливи по нејзините симптоми, има чести заболувања за кои што дури ни самите лекари не можат да ги објаснат.

______________________________________________________________________________________________________

Што се лечи лукот

Лукот, всушност, има неколку стотици терапевтски својства, потврдени од страна на научни истражувања.

______________________________________________________________________________________________________

Водата природен лек за сите болести – Тврди јапонската традиционална медицина

Јапонското лечење со вода дава резултат за многумина заболени и признато е дека е стопроцентно ефикасна за лечење против менингитис, дијабетис, гастритис, главоболки, астма, бронхитис, артритис, епилепсија, болки во телото, проблеми со срцето, маснотиите во крвта, заболување на бубрезите и мочните канали, дијареја, повраќање, запек, хемороиди, очни болести, болести на уво, нос, грло, заболување на […]

______________________________________________________________________________________________________

Бананите со дамки се поздрави – за имунитет, бистри очи, енергија…

Најновите истражувања потврдиле дека презреаната банана – онаа со темни дамки е поздрава. Има ТНФ (тумор некроза фактор), кој се бори против абнормалните клетки.

______________________________________________________________________________________________________

ШЕЌЕРОТ го разорува организмот, го предизвикува и храни ракот! ВИДЕО

Шеќерот и пченкарниот сируп, со високо количество на фруктоза (HFCS), не се наоѓаат само во безалкохолните пијалаци, колачи и слатки, Исто така се „скриени“ во повеќето од храната што се обработува, на пример зачини и сосови.

______________________________________________________________________________________________________

Боровницата е чудо

Листовите од боровница се употребуваат против создавање на мочна киселина, за лекување кај повраќање, пролив, грчеви во желудникот, кашлица и дијабетес.

______________________________________________________________________________________________________

Сексот го продолжува животниот век, ве прави попаметен, спречува депресија

1. Го намалува крвниот притисок. 2. Го зајакнува имунитетот. 3. Согорува калории. 4. Го подобрува кариоваскуларниот систем. 5. Ја зголемува самодовербата. 6. Ја зголемува интимноста. 7. Ја намалува болката. 8. Го намалува ризикот од рак на простата. 9. Го спречува ризикот од инконтиненција. 10. Го подобрува спиењето.

______________________________________________________________________________________________________

Вo оризот има арсен – внимавајте колку често го јадете (Видео)

Американските списанија ги предупредуваат граѓаните за конзумирањето на оризот, кој што според последните истражувања покажува дека го зголемува количеството на арсен во организмот. Купувајте македонски ориз – странските брендови како што ќе видите од текстов не гарантираат ниту подобар квалитет, а богами после последниот аларм од САД ниту се здрави за конзумирање.

______________________________________________________________________________________________________

Вистината за маргаринот! – бегајте од него по секоја цена

,,Високата температура при притискање на маслото ги уништува антиоксидантите при што настануваат  слободни радикали кои можат да предизвикаат рак. Потоа, на брутален хемиски начин се стврднува маслото преку процесот на хидрогенизација или промена на масните киселини,,

______________________________________________________________________________________________________

Опасност од млечни производи

Сте се запрашале ли некогаш зошто луѓето се единствените цицачи кои што го пијат млекото на другите видови? Или пак ваквата работа никогаш не ви паднала на ум? Денешното млеко е напумпано со хормони, има помалку калциум и витамин Д, од останатите извори, предизвикувајќи излив на здраствени проблеми.

______________________________________________________________________________________________________

ПУШАЧИТЕ СПИЈАТ ПОМАЛКУ И НЕ СОНУВААТ КАКО ШТО ТРЕБА

Дури една третина од животот треба да ја поминеме во спиење, за да можеме да функционираме нормално и да имаме квалитетен живот. Сонувањето е важно, потребно му е на нашето тело за спречување на здравствени проблеми.

______________________________________________________________________________________________________

Сакате мускули? – Има логика зошто Попај јадел спанаќ

Спанаќот содржи бета – ексистерон, моќна билка за која се смета дека има анаболички своиства и дека со правилен тренинг може да ја зголеми мускулната маса.

______________________________________________________________________________________________________

Пивскиот квасец за холестерол, стрес, убавина

Пивскиот квасец е полн со Б витамини, одлично се бори против стресот, го регулира холестеролот и се наоѓа во служба на здравјето и убавината.

______________________________________________________________________________________________________

Навики што повеќе ви штетат отколку што ви користат

Сите ние имаме по некоја навика која мораме да ја направиме, без разлика дали тоа е миење на раце, пиење на газирани сокови или вода од шише или пак нешто сосема друго како носење на одреден тип на облека.

______________________________________________________________________________________________________

Која ракија што лечи – Болки во желудникот, грип или настинка, чашка ракија му е мајката!

Природен непријател на сите вируси и бактерии. Лутиот напиток успешно се справува и со болките во мускулите, а честопати се употребува и за дезинфекција на раните.

______________________________________________________________________________________________________

БОРБА ПРОТИВ ПУШЕЊЕТО: Лековите и никотинските фластери помагаат во борбата

Според резултатите на едно меѓународно истражување, многу поголем успех во борбата против пушењето се постигнува со користење лекоиви за одвикнување препишани од лекар и никотинските фластери, отколку обид да се откажат цигарите без никаква стручна помош.

______________________________________________________________________________________________________

Ноќната смена „ви нуди“ инфаркт, мозочен удар и рак на дојка!?!

Веќе е познато дека работата во смени е голем фактор за зголемен крвен притисок, васкуларни заболувања и мозочен удар, но не беше утврдено како секојдневното менување на работното време , а посебно ноќната смена, влијае на здравјето на кардиоваскуларниот состав.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1