Tag Archives: zdravje

За што се се користи спермата? – 8 работи за кои е незаменлива

Ако мислевте дека спермата има една цел – да ја оплоди јајце клетката се лажете. Еве 8 неконвенционални работи за кои машкото семе е незаменливо.

______________________________________________________________________________________________________

А пушиш 20 цигари, а намалиш исто ти се фаќа

Пушењето повеќе од 20 цигари дневно за три пати ја зголемува шансата за големо оштетување на мозокот, но и покрај тоа оние кои пушеле и сега се обидуваат да се откажат од тутунот, се уште се за двапати повеќе изложени на ризик како и луѓето кои никогаш не пушеле.

______________________________________________________________________________________________________

Отровни хемикалии на секој чекор – 5 милиони годишно умираат од труења

Пет милиони луѓе секоја година умираат поради изложеност на одредени хемикалии, според најновиот извештај на Светската здравствена организација.

______________________________________________________________________________________________________

Македонците поздрави од Бугарите, но не шијат Албанците и Хрватите

Објавена е листа на 145 земји во светот според степенот на здрави жители.

______________________________________________________________________________________________________

Пет месеци живее без срце

Јакуб Халик е единствен човек на планетата Земја кој 5 месеци живее без срце. 

______________________________________________________________________________________________________

Аеродромите – расадник на преносливи болести!

Њујорк, Лос Анџелес и Хонолулу имаат најнебезбедни аеродроми во поглед на ширењето болести и пандемии, покажа истражувањето на група научници од институтот за технологија во Масачусетс. Освен луѓе, авионите пренесуваат грип, сарс и туберколоза.

______________________________________________________________________________________________________

Како изгледа најздравиот оброк на светот?

Што е тоа што треба да го изедеме, за да ги задоволиме сите потреби на организмот, со само еден супероброк?

______________________________________________________________________________________________________

Џабе се мачкате со креми за сончање очигледно не штитат од сонце?

иако спречуваат да не се гори на сонце сепак не штитат од УВ зраците.

______________________________________________________________________________________________________

Како е возможно да е бремена, а да не знае?!?

Според меѓународно признати студии и истражување, секоја 7225 трудница, се до самото породување, не знае дека е трудна. Ова е редок феномен кој научно тешко се објаснува.

______________________________________________________________________________________________________

Паразит што го пренесуваат мачките предизвикува самоубиства

Чест паразит, кој до неодамна се сметаше за безопасен, а живее во организмите на многу луѓе, може да предизвика суптилни промени во мозокот кои може да доведат до самоубиство, предупредуваат научниците.

______________________________________________________________________________________________________

Земањето антибиотици може да ве здебели и разболи

научниците веруваат дека прекумерното и пречесто препишување на антибиотик може да ги избрише бактериите во стомакот и да предизвика автоимуни заболувања како што е егземата.

______________________________________________________________________________________________________

Дебелината опасност за повторно појавување рак на дојка?

Вишокот на килограми ја зголемува опасноста за развој на ракот на дојката откако веќе еднаш бил излечен покажуваат последните резултати од истражувањето кое биле објавени во магазинот „BCRT“ (Breast Cancer Research and Treatment).

______________________________________________________________________________________________________

Лажете помалку бидејќи лошо е за здравјето!

Научниците откриле дека луѓето со лажење може да го го нарушат своето здравје.

______________________________________________________________________________________________________

Жолчката од јајцето – штетна за артериите

Холестеролот во жолчката од јајцето може да има исто негативно влијание за крвните садови (артерии) како и димот од цигарите. Ова се разултатите од последното истражување кое го спроведе група канадски научници, а беа објавени во спiсанието “Atherosclerosis“.

______________________________________________________________________________________________________

Со кисела вода лечат болни од рак

Пророци, надрилекари, исцелители. Целта им е да им ги земат парите на болните, да се опарат на нивната мака кога тие не го штедат и последниот денар за да им е подобро. Месечно во просек им плаќале од 5 до 15 илјади евра.

______________________________________________________________________________________________________

Лажењето е опасно по здравјето

Постојаното лажење може да влијае лошо на вашето здравје, покажаа резултатите од истражувањето, презентирано на овогодишната конвенција на Американското психолошко здружение во Вашингтон.

______________________________________________________________________________________________________

Хемикалијата “Триклосан“ во сапунот, повеќе штетна отколку корисна

“Триклосан“ антибактериската состојка која е присутна во голем бриј производи за лична хигиена како течните сапуни, пастите за заби и дезодорансите, би можела да му нанесе повеќе штета, отколку корист на човечкиот организам, покажуваат резултатите од новите истражувања.

______________________________________________________________________________________________________

Живееме во ера на пластика – сами си го уништуваме здравјето!!!

Пластиката е нераздвоен дел од нашето секојдневие. Секој ден децата си играат со пластични играчки, насекаде фрламе платични ќеси, пиеме вода од пластини шишиња, ставаме кациги од пластика, па дури и мобилните телефони се пластични.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1