За што се се користи спермата? – 8 работи за кои е незаменлива


Ако мислевте дека спермата има една цел – да ја оплоди јајце клетката се лажете. Еве 8 неконвенционални работи за кои машкото семе е незаменливо.


Прво – За омекнување на кожата
Со оглед дека содржаи антиоксиданс spermine, кој е ненадминат во намалување на брчките, ја пегла кожата и спречува акни, норвешката компанија Bioforskining на основа на spermine синтетизира крем за лице што се продава околу 200 евра.

Второ – Готвење
Paul ‘Fotie’ Photenahauer напиша книгата” Природна Жетва ” во која објасни дека човечките сперматозоиди имаат “висока хранлива вредност, атрактивна текстура и динамичен вкус” Со коментар дека тоа е состојка до која релативно лесено и ефтино може да се дојде во повеќето домаќинства и ресторани, авторот жали што сперминот не користат во секојдневното готвење.

3 Во шпионажа како невидливо мастило
Во Првата светска војна, британската МИ6 ја откриле оваа необична карактеристика на човечката сперма. Не можела да се открие со ниедна конвенционална метода, на пример, а покрај тоа, таа е исто така им била лесно достапна на секој агент кој е подготвен да се жртвува за својата земја. Овој метод влезе во редовна пракса на тогашниот МИ6, со само една инструкција – да се користат само свежа сперма, инаку на хартијата се чувствува непријатна миризба и лесно може да се открие.

4 За регулирање на овулација
Универзитетот Saskatchewan објави студија која тврди дека протеините од човечка сперма имаат таков ефект врз мозокот што ја предизвикува женската овулација. Се работи за истата молекула која го регулира растот и опстанокот на невроните. Затоа, авторите на студијата веруваат дека можно е дека семето му дава на женскиот мозок хормонски сигнал кој потоа ги испушта оние хормони кој на јајниците им дава сигнал да ослободат јајце клетка.

5 За складирање на податоци
Количината на информации кои можат да бидат зачувани во спермата е навистина неверојатна. Sriram Kosui и неговиот истражувачки тим на Харвард и Џон Хопкинс имаат дизајнирана техника за архивирање на податоци во ДНК, со помош на која може да се сместат неверојатни 1 Petabyte на податоци во само 1,5 милиграми на ДНК. Еден Petabyte е 1024 терабајти. Од генетски информации можат да се “пакуваат” и се чуваат во три димензии, тоа е волумен од околу 1 кубен милиметар.

6 Во сликарството
Уметникот Мартин фон Осторовски е веќе познат по сликањето со своите телесни течности, можеби најмногу е познат по портретот на Хитлер насликан со неговиот измет. Во Берлин во 2008 година. одржа изложба составена од слики кои ги насликал со својата сперма. За една слика му е потребно околу 40 ејакулации и, со оглед на бројот на изложени дела, пресметал дека за сите од нив морал да ејакулира најмалку 1.000 пати. Тој открил дека спермата ја замрзнувал за да ја одржи свежа.

7.Како анти-депресивни за жени
Ова е веројатно најконтроверзната употреба на човечка сперма, бидејќи многу се сомнителни доказите за нејзината ефикасност во оваа намена. Но, една студија од 2002. покажа дека жените кои биле изложени на сперма биле помалку депресивни бидејќи таа делува на хормони кои делуваат на расположението. Сперма всушност има многу сложен хемиски состав. Таа содржи повеќе од 50 различни хемиски соединенија, меѓу кои хормони, невротрансмитери, ендорфин и имуносупресивни соединенија.
Од оние кои влијаат на расположението се кортизол (кој го зголемува чувството на љубов), естрон (што го подига расположението), prolaktnin (природни антидепресив), окситоцин (исто така подигнува расположение), хормон кој испушта тиротропин  (уште еден антидепресив), мелатонин (што предизвикува поспаност), па дури и серотонин ( најпознат антидепресивен невротрансмитер)

8. Кај утринската мачнина
Иако ова е веројатно еден од последните работи што би си ја замислиле бремените жени, психологот Гордон Галуп, специјалист за репродуктивна конкуренцијата и однесувањето на луѓето, мисли дека оралниот секс може да биде од голема помош за утринската мачнина. Неговата теорија е дека бремените жени повраќаат, бидејќи нивното тело го отфрла генетскиот материјал на сперматозоидите кој ги оплодиле како нешто надворешно и непознато. Затоа, конзумирањето на спермата од таткото треба да им помогне на бремените жени да го зајакнат имунитетот на тој генетски материјал.

Tags: , , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1