Македонците поздрави од Бугарите, но не шијат Албанците и Хрватите


Објавена е листа на 145 земји во светот според степенот на здрави жители.

Според „Блумберг,, листата најздрава земја во светот е Сингапур, по неа Италија и Австралија. Жители со најзагрозено здравје има во Свазиленд, Конго и Чад.
Македонија е на 43-то место.

Поздрави сме од Србија, Бугарија, Турција, Словачка, Унгарија. Сепак пред нас на листата се Словенија, Босна, Хрватска и Албанија,

Листата се прави врз основа на неколку фактори должина на животниот век, смртност кај доенчиња, број на пушачи, консумација на алкохол, прекумерна тежина, физичка активност и слично.

еве ја комплетната листа на најздравите земји во светот ЛИНК

Share Button

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1