Tag Archives: lista

Колку вреди македонската фудбалска репрезентација

Интернет сајтот „Transfermarkt.co.uk,, направи листа на најскапи европски фудбалски репрезентации. Македонија се наоѓа на 33-то место и е проценета на 32,35 милиони евра, пренесува „Макфакс,,

______________________________________________________________________________________________________

Македонците поздрави од Бугарите, но не шијат Албанците и Хрватите

Објавена е листа на 145 земји во светот според степенот на здрави жители.

______________________________________________________________________________________________________

Овие жени се најмоќни во светот на технологијата!

Бизнис инсајдер објави листа на 25 најмоќни жени вработени во големите компании за информациска технологија (IT).

______________________________________________________________________________________________________

Ова се најпаметните луѓе во светот!

Многумина сметаат дека паметот и интелегенцијата се синоними. Меѓутоа интелегенцијата е способност на брзо и ефективно снаоѓање во нова и непозната ситуација. Таа може да се измери преку тестови на интелегенција.

______________________________________________________________________________________________________

Топ 10 земји со најевтин бензин!

Додека македонците но и возачите од нашето соседство, секоја недела исплашено ги чекаат новите цени на горивата, има земји каде што возењето е буквално уживање.

______________________________________________________________________________________________________

Кои се најопасните европски политичари и зошто?

Она што е заедничко за Виктор Орбан, Алексис Ципарсу, Силвио Берлускони, и Марин Ле Пен според германскиот „Der Spiegel“, е тоа што сите тие се на листа на “десетте најопасните политичар во Европа.”

______________________________________________________________________________________________________

Листа на забранети имиња на деца

  Во светот постојат бројни примери за забранети имиња, а овие се само некои од нив. Ќе се изненадите во колку земји постојат огромни списоци на имиња кои се забранети да се даваат на децата во таа земја.

______________________________________________________________________________________________________

Мелбурн најпосакуван град за живеење – Белград на 99 место, Скопје го нема на листата

Овогодинешната титула за најпосакуван град за живеење на светот ја зема Мелбурн. Веќе втора година по ред овој град важи за најомилениот во светот. На второ место е Виена, а на трето Ванкувер, покажала анкетата која што ја спровел”Economist Intelligence Unit” (EIU).

______________________________________________________________________________________________________

Џабе се лековите за хепатит на позитивна листа -се уште има листи на чекање

Организација „Хепта“ од Скопје се задоволни од третманот на пациентите со хепатитис Б и Ц а на Македонија и се доделени и 3 милиони евра за третман на ваквите пациенти.

______________________________________________________________________________________________________

ТОП 10 Мафии во светот – со овие момци нема играчка

Луксуз, лесни пари, жени, живот на ивица – вака ја замислуваме мафијата – барем поголемиот дел од нас. Сепак со овие луѓе нема играчка – убиства, дрога, затвор, постојана трка со полицијата, ова се најопасните мафии на светот. Не сакате да си имате работа со нив…

______________________________________________________________________________________________________

Форбс: Најбогати млади звезди – единствено машко Џастин Бибер

Џастин Бибер е единственото машко во првите најбогати на најновата листа на Форбс – најбогати славни млади под 30 години. Убедливо најмногу заработуваат жените, според Форбс тие се подобри бизнисмени отколку машките славни пеачи и актери.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1