Џабе се лековите за хепатит на позитивна листа -се уште има листи на чекање


Организација „Хепта“ од Скопје се задоволни од третманот на пациентите со хепатитис Б и Ц а на Македонија и се доделени и 3 милиони евра за третман на ваквите пациенти.

Сепак иако терапијата за хепатитис Б и Ц е на позитивната листа, се уште постојат таканаречени фантомски листи на чекање.

28 јули е светскиот ден за борба против хепатитис, во Македонија тој годинава ќе се одбележи во Охрид со едукативни трибини, на плажите се делат флаери, а се вршат и бесплатни тестови.

Share Button

Tags: , , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1