Tag Archives: hepatit

Анџелина Џоли тивко умира – има хепатитис Ц ?

Анџелина Џоли забрзано губи килограми, има бледо жолтеникаво лице, нема сила, има чести несвестици и дехидрира – сето ова според најновото издание на Нешнел енкваерер се докази дека таа се бори со хепатитис Ц.

______________________________________________________________________________________________________

Апаратите за дијализа заразени со хепатит Ц – крв или хепатит е изборот на болните

Апа­ра­ти­те за ди­ја­ли­за се заразени со хепатит Ц, болните немаат избор, ако сакаат да сменат крв мораат да седнат на тие апарати и да се заразат со опаснипт вирус.

______________________________________________________________________________________________________

Се поблиску до вакцина против хепатит Ц!

Научници од институтот Бурнет ја решија мистеријата за вакцината против хепатит Ц, која кога потполно ќе се развие, ќе може да биде прва превентивна вакцина против овој вирус.

______________________________________________________________________________________________________

Пола милион заразени со хепатит во Србија – 80 насто не ни знаат дека се болни

Според проценките во Србија 500.000 луѓе се заразени со хепатитис Б и Ц, а само околу 20 насто од нив знае дека е заразен.

______________________________________________________________________________________________________

Џабе се лековите за хепатит на позитивна листа -се уште има листи на чекање

Организација „Хепта“ од Скопје се задоволни од третманот на пациентите со хепатитис Б и Ц а на Македонија и се доделени и 3 милиони евра за третман на ваквите пациенти.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1