Tag Archives: lekovi

Поевтини 346 лекови од 15 октомври

Од 15 октомври ќе се намалат цените на 346 лекови, од кои 139 се иновативни, а 207 генерички, информираше министерот за здравство Никола Тодоров.

______________________________________________________________________________________________________

Грав место андол, лути пиперки за температура, цимет против бактерии

Со промените на времето топло ладно доаѓаат и првите настинки. Наместо веднаш да посегнете по апчиња и да трчате по лекари обидете се на природен начин да ги ублажите симптомите и победите бактериите. Еве што може да ви помогне.

______________________________________________________________________________________________________

Природно лечење на секретот, односно “белото прање”

“Бело прање” кај жените се појавува поради повеќе фактори. Овој секрет го предизвикуваат разни воспаленија на матката, габични заболувања, стрес, а може да биде и последица од користење на некои лекови.

______________________________________________________________________________________________________

Измислен апарат за откривање на лажни лекови

Истражувачите развиле уред за откривање на лажни лекови кој е лесен за користење и овозможува резултати за само неколку минути.

______________________________________________________________________________________________________

Туберколоза отпорна на лекови се шири во светот

Научниците откриле дека голем процент на заболени од туберколоза на белите дробови, во Африка, Азија, Европа и Латинска Америка, се отпорни на четири моќни лекови наменети за оваа болест.

______________________________________________________________________________________________________

Бабини лекови – џабе се, а ниедна медицина не ги побила досега

Оние повозрасните ќе се сетат на некои ,, бабини лекови,, кои ги користеле постарите, а за кои до ден денес медицината не нашла соодветно ефикасна замена. За повеќе старински лекови, рецепти и информации на BabinLek.com 

______________________________________________________________________________________________________

Џабе се лековите за хепатит на позитивна листа -се уште има листи на чекање

Организација „Хепта“ од Скопје се задоволни од третманот на пациентите со хепатитис Б и Ц а на Македонија и се доделени и 3 милиони евра за третман на ваквите пациенти.

______________________________________________________________________________________________________

Како да се одбраните од алергијата на сонце

Постепено излегување на сонце во најголема мера ја намалува можноста од настанување на алергиска реакција. Но за време на летниот одмор, тоа е нешто што и не можеме така лесно да го контролираме.

______________________________________________________________________________________________________

Несакани реакции при употреба на лекови во летниот период

Автор M-r Ph Марија Петреска / Комбинацијата на сончева светлина и одредени лекови или супстанци, може да доведе до појава на црвенило на кожата познато како еритема која наликува на изгореници од сонце.

______________________________________________________________________________________________________

Што треба да има вашата патувачка аптека – препораки од mknews фармацевт

Автор M-r Ph Марија Петреска / Лето е… Сите се подготвуваат за на летен одмор. Некои ќе посетат некои ексклузивни релации, а некои пак спас од високите температури ќе бараат на некое од нашите прекрасни летни дестинации. Сепак за да имате совршен летен одмор без разлика каде ке одите не е битна само дестинацијата туку […]

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1