Навики што повеќе ви штетат отколку што ви користат


Сите ние имаме по некоја навика која мораме да ја направиме, без разлика дали тоа е миење на раце, пиење на газирани сокови или вода од шише или пак нешто сосема друго како носење на одреден тип на облека.

Сепак ако се претера со навиката, таа прераснува во т.н. Опсесивни-компулсивно растројство што може да донесе големи проблеми.

Еве некои навики кои сами по себеповеќе ви одмагаат отколку помагаат:

1. Компулсивно користење на дезинфектор за раце

Освен ако не сте на место кое стварно содржи големо ниво на бактерии како болница или депонија, сапун и водата ќе си ја извршат својата задача.

Најновите студии покажаа дека дезинфекторите кои имаат трицлосан ги мутираат бактериите до степен кај што тие стануваат отпорни на антибиотици, изјави проф. Д-р Ричард Гало, шеф на одделот за дерматологија на универзитетот Калифорнија-Сан Диего. Тој додаде дека истото се однесува и на анти-бактериските сапуни и дека ако веќе се користат треба да се кориси продукт со алкохол.

2. Експериментирање со продукти за кожа

Поголем дел од женската популација ја користи негата за лице. Но, поголемиот дел од нив незнаат дека кремите, кои тие ги купуваат за убавина, всушност најмногу и штетат на кожата. Продуктите всушност ја сушат вашата кожа, создаваат црвенило и се јавува чуство како кожата да е на пламен. Д-р Џоди Левин признава дека секој ја прави истата грешка па дури и таа самата. Ако на продуктот се следи упатството за употреба ќе нема никаков проблем, проблемот се јавува кога за резултати треба да се чека шест до осум недели, а конзумерите мислат дека ако ја дуплираат дозата ќе го скратат времето за чекање на резултатот.

3. Премногу носење на апостолки

Сакате да заборавите на чизмите, да се опуштите од високите потпетици и слободно да си уживате во вашите апостолки, голем дел на луѓето ќе кажат апостлките се дар од бога, епа не е баш така. Дури 90% од луѓето кои имаат проблеми со стопалата носеле апостолки. За разлика од другите обувки, кои пружаат поткрепа на стопалото и удобност, апостолките само му штетат. Со својот рамен дизајн апостолките не пружаат доволна поткрепа и долниот дел од стапалото се истегнува надвор од своите можности секој пат кога се движите или кога носите нешто тешко. Од таа дадена ситуација доаѓа до кинење на тетивите и мускулите во стапалото.Втората причина зашто не треба да се носат апостолки е што тие се рај за инфекции на стапалата. Габичните инфекции, како и т.н. „Атлетско стопало“ имаат пристап до целото стопало и може многу лесно да се зарази кожата.

4. Миење на забите после секој оброк

Миењето на забите после секој оброк можеби звучи и како најздравата навика и најлогичната на целата листа, ни таа може да ви создаде поголеми проблеми од сите претходни навики спомнати до сега. Со таквото миење на заби се ослабува и оштетува коската на забот и го остава забот незаштитен од сите ингекции и зарази. Покрај забите редовното миење ги оштетува и непцата, кои од толкава иритација ке почнат да се повлекуваат , да ги ослабуваат корените на забот и да прокрварат. Д-р Грег Дајмонд, предлага да се држиме до миењето само наутро и навечер, додеак пак после секој оброк да ја исплакнеме устата со чиста вода.

5. Изведување само кардио вежби

Неоспорно е дека патот до вита става е поплочен со кардио вежите. Но дали сте знаеле и дека патот до скинати мускули е исто така поплочен со кардио вежбите. После неколку недели од почетокот на кардио вежбите, телото почнува се помалку и помалку да ја троши вишокот на телесната маса.

Причината е  што мускулната маса во телото се навикнува на вежбите и веќе не го регистрира вишокот на масни наслаги.друга работа е тоа што поминувањето на два до три часа секој ден и доаѓа кинење на мускулните влакна.

6. Прескокнување оброци за да се намалат калории

Женскиот пол има обичај да прескокне и до неколку оброци во текот на денот за да може да изеде нешто високо калорично после тоа.

Проблемот се јавува кога се појавуваат различни видови на стрвност и се доаѓа до нагло прејадување.

Затоа докторите препорачуваат ако се прескокнува оброк, секогаш со вас да имате некој протеински шејк кој ке ве залажува до дадениот оброк.

7. Пиење само вода флаширана вода

Иако е добро да се пие водата од шише, бидејќи таа е прочистена подобро од обичната вода од чешма, сепак тоа воопшто не иде во прилог на забите.

Флашираната вода не содржи флуорид кој ги зајакнува..

Tags: , ,

Благоја Гроздановски

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1