Сакате мускули? – Има логика зошто Попај јадел спанаќ


Спанаќот содржи бета – ексистерон, моќна билка за која се смета дека има анаболички своиства и дека со правилен тренинг може да ја зголеми мускулната маса.

Повеќето од вас сигурно се сеќаваат на анимираниот филм за Попај морнарот кој после јадењето на спанаќ станува супер моќен. Се чини дека таа наивна детска приказна, сепак имала смисла.


Спанаќот содржи бета – ексистерон, моќна билка за која се смета дека има анаболички своиства и дека со правилен тренинг може да ја зголеми мускулната маса. Во спанаќот има уште една состојка октакозанол кој има пак ергогени своиства, ја поттикнува издржливоста и брзината на реакцијата.

Колку за информација, во 100 грама спанаќ има околу 20 калории, два грама проитеин и три грама јагле хидрати. Исто така има и околу 160 проценти од дневните потреби на витаминот А и 510 проценти од дневните потреби од витаминот К. Спанаќот е богат со аминокиселински глутамин кој го подига нивото на хормонот за растење и леуцинот во мускулите, со што се намалува мускулниот катаболизам, а го подобрува и имунитетот.

Tags: , , , ,

Александра Смилеска

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1