Tag Archives: istrazuvanje

Откриено кинеско растение кое за 40 дена го убива ракот

Научниците открија дека не многу познато растение, со навистина бизарно име е неверојатен убиец на ракот. Растението било тестирано на глувците кои имале рак на панкреасот. За само 40 дена немало веќе никакви траги од ракот во овие животни.

______________________________________________________________________________________________________

Пронајден лек за машката неплодност

Тим од универзитетски научници успеаа да ја оспособат неплодната сперма, да може да успее да оплоди јајце и драстично да ги зголеми шансите за бременост.

______________________________________________________________________________________________________

Сексот го продолжува животниот век, ве прави попаметен, спречува депресија

1. Го намалува крвниот притисок. 2. Го зајакнува имунитетот. 3. Согорува калории. 4. Го подобрува кариоваскуларниот систем. 5. Ја зголемува самодовербата. 6. Ја зголемува интимноста. 7. Ја намалува болката. 8. Го намалува ризикот од рак на простата. 9. Го спречува ризикот од инконтиненција. 10. Го подобрува спиењето.

______________________________________________________________________________________________________

Вo оризот има арсен – внимавајте колку често го јадете (Видео)

Американските списанија ги предупредуваат граѓаните за конзумирањето на оризот, кој што според последните истражувања покажува дека го зголемува количеството на арсен во организмот. Купувајте македонски ориз – странските брендови како што ќе видите од текстов не гарантираат ниту подобар квалитет, а богами после последниот аларм од САД ниту се здрави за конзумирање.

______________________________________________________________________________________________________

Секоја десеста двојка планира развод

Дури секоја десетта двојка останува во брак само поради деца, а планира развод кога тие ќе пораснат покажува последното истражување на интернет страницата „HealBee“ , која нуди поддршка по разводот.

______________________________________________________________________________________________________

ПУШАЧИТЕ СПИЈАТ ПОМАЛКУ И НЕ СОНУВААТ КАКО ШТО ТРЕБА

Дури една третина од животот треба да ја поминеме во спиење, за да можеме да функционираме нормално и да имаме квалитетен живот. Сонувањето е важно, потребно му е на нашето тело за спречување на здравствени проблеми.

______________________________________________________________________________________________________

Не ги убивајте лебарките, може да ви го спасат животот! (Видео)

Конечно и тие да бидат за нешто корисни, кошмарот на секоја домаќинка – лебарките. Најновите истражувања велат овие гадинки се можеби најголемото откритие во методите за справување со кризи предизвикани од земјотреси, пожари, хемиски напади.

______________________________________________________________________________________________________

Сакате мускули? – Има логика зошто Попај јадел спанаќ

Спанаќот содржи бета – ексистерон, моќна билка за која се смета дека има анаболички своиства и дека со правилен тренинг може да ја зголеми мускулната маса.

______________________________________________________________________________________________________

Младите чекаат наследство за да имаат за пензија: Мама и тато ќе ми остават доволно неморам да штедам

Младите ширум светот кои што ја имаат среќата да нивните родители им обезбедат квалитетен живот и кои што израснале во текот на Големата рецесија очигледно не научиле, а не ни сакаат да знаат за тоа како да стигнат до парите преку работа.

______________________________________________________________________________________________________

Најново истражување: Пушењето марихуана може да предизвика рак на тестисите, но, лекот би можел да биде во кокаинот

Новите студии покажуваат дека кај младите луѓе кои што користат марихуана е зголемен ризикот да добијат рак на тестисите.

______________________________________________________________________________________________________

СТАРАТА ЉУБОВ НЕ СЕ ЗАБОРАВА: Мажите повеќе патат за ,,бившите,, од жените

Иако звучи неверојатно, истражувањата покажале дека припадниците на посилниот пол, многу потешко го поднесуваат раскинувањето на романтична врска и многу тешко ги забораваат поранешните девојки  

______________________________________________________________________________________________________

Контрацепција што ќе ви го искомплицира животот!

„Импланон“ е цевче со големина на кибрит, (така и наликува) се вградува во зоната на надлактицата. Дејството на овој вид контрацепција е три години, период во кој го испушта хормонот прогестерон.

______________________________________________________________________________________________________

Кокосово масло против кариес

Кокосовото масло е ефикасно во превенцијата од кариес и наскоро може да се најде во пастите за заби, тврдат научниците.

______________________________________________________________________________________________________

Потполно бизарни методи за отстранување болка – но велат функционирале

Следниот пат кога ќе си го удрите палецот обидете се со оваа бизарна метода која ја препорачуваат научниците.

______________________________________________________________________________________________________

Истражување: Децата се помалку читаат!

Децата денес читаат помалку отколку пред седум години бидејќи своето слободно време го користат на други активности, покажува најновото истражување на британскиот Национален  фонд за писменост кое е спроведено на 21.000 деца и млади на крајот на минатата година.

______________________________________________________________________________________________________

ЛОШИ ВЕСТИ, СТУДЕНТИ: Гинко не ги подобрува помнењето и концентрацијата

Според утврдувањата на тим француски стручњаци од болницата Касларди во Тулуз, кинескиот традиционален лек од билки кој што се добива од плодовите и листовите на дрвото гинко, воопшто не го намалува ризикот од добивање на Алцхајмерова болест.

______________________________________________________________________________________________________

Луѓето кои зборуваат премногу имаат проблеми со себе

Голем број луѓе се чувствува непријатно во тишина, па почнуваат да зборуваат, да пуштаат радио, телевизија, да свиркаат, да пејат.

______________________________________________________________________________________________________

Фрапантно истражување: Децата знаат да користат смарт телефон, а незнаат да врзат врвки на патики

Тестираните деца подобро се снаоѓале со компјутерски игри, како и со употреба на смарт телефони, отколку што успевале самостојно да си ги врзуваат врвците, или пак да објаснат некои појави од нивната околина

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1