Tag Archives: istrazuvanje

70 милиони луѓе не сакаат секс

Експертите тврдат дека еден отсто од луѓето на планетата не чуствуваат никаква сексуална привлечност.

______________________________________________________________________________________________________

21 век: Градите се поголеми, пенисите се помали

Истражувањата кои ги спроведуваат во Универзитетската болница во Падова, покажале дека просечната должина на пенисите се смалува.

______________________________________________________________________________________________________

Аларманто: Откриено дека има отров во пастата за заби – Триклосан

Триклосан, супстанца која се наоѓа во пастата за заби и други средства за орална хигиена, сапуни, кармини и сл предизвикуваат оштетување на срцето.

______________________________________________________________________________________________________

Мистерија на оргазмот: Колку трае женскиот, а колку машкиот оргазам?

Просечниот женски оргазам трае само 1,7 секунди, додека машкиот дури 12,4 секунди.  

______________________________________________________________________________________________________

Откриено од каде е водата на земјата? Досегашните тврдења „паднаа во вода“

Астероиди од средишниот дел на Сончевиот систем се извор на најголемиот дел од водата на Земјата, ова го покажува најновата студија. Резултатите се спротивни од сите досегашни теории дека водата на нашата планета е дојдена преку комети од оддалечените делови на Сончевиот систем.

______________________________________________________________________________________________________

Чоколадо – задоволство за здравите, здравје за болните!

Чоколадото го регулира крвниот притисок и ја подобрува срцевата функција, ова го покажуваат двете најнови студии, кои пак се стара вест за производителите на чоколадо!

______________________________________________________________________________________________________

Земањето антибиотици може да ве здебели и разболи

научниците веруваат дека прекумерното и пречесто препишување на антибиотик може да ги избрише бактериите во стомакот и да предизвика автоимуни заболувања како што е егземата.

______________________________________________________________________________________________________

Наместо чудо, бламажа! Пирамидите во Босна обични измислици? Видео

Професорите од Британскиот кралски институт тврдат дека положбата на страниците на ридот не е 45 степени, како што тврди Османгиќ, туку 26. Материјалот што ги врзува карпите не е цемент, како што уверува Османгиќ, туку мек вар.

______________________________________________________________________________________________________

Во аптека ќе може да се набави контрацептивна пилула за мажи

Американски научници откриле молекула, позната како JQ1, што ги прави мажите неплодни, без да се намали нивната сексуална желба.

______________________________________________________________________________________________________

И мажите ги мачи климакс

Природен пад на тестостерон, несоница, умор, импотенција, депресија…..ова се дел од симптомите кои ги мачат мажите над 50 години.

______________________________________________________________________________________________________

Лажењето е опасно по здравјето

Постојаното лажење може да влијае лошо на вашето здравје, покажаа резултатите од истражувањето, презентирано на овогодишната конвенција на Американското психолошко здружение во Вашингтон.

______________________________________________________________________________________________________

Сперматозоиди наместо антидепресиви

машките сперматозоиди содржат поголем број на различни хормони: тестостерон, естроген, лутропин, пролактин и различни простагландини. Некои од нив се пронајдени во крвта на жените, кои учествувале во истражувањето, неколку саати по ејакулацијата.

______________________________________________________________________________________________________

Мажите под стрес обожуваат дебели жени!?

Група британски научници тврдат дека мажите кои што се изложени на поголем притисок повеќе ги привлекуваат жени со повеќе килограми.

______________________________________________________________________________________________________

Лаже, краде, спие на таван и има ЛОШО ЗДРАВЈЕ!?

Лагата има кратки нозе, а лажговците нарушено здравје, ова го покажуваат најновите истражувања на група научници во Индијана.

______________________________________________________________________________________________________

Сок од грејпфрут може да им заштеди пари на болни од рак?

на неколку пациенти им дале сок од грејпфрут за да добијат повеќе сиролимус во нивото на крвотокот. Според истражувањето  со зголемувањето на нивото на сиролимус  се намалиле потребните дози на лекови од  90 mg  на 25 – 35 mg неделно.

______________________________________________________________________________________________________

Малта е најмрзеливата земја во светот

Малта е најмрзливата земја во светот, покажува глобално истражување на списанието “Лансет”.

______________________________________________________________________________________________________

Добил пет милиони долари да го прoучува животот по смртта

Фондацијата Џон Темлтон, му додели на Џон Мартин Фишер, професорот по филозофија на Универзитетот Риверсајд во Калифорнија, пет милиони долари донација, за да во наредните три години, истражува и предава само на една тема – животот по смртта.

______________________________________________________________________________________________________

На кои автомобили птиците најмногу ,,какаат,, – истражување

Се спровело многу сериозно истражување во Велика Британија кое покажало кои автомобили птиците ги сакаат и ги ,,какаат,,

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1