На кои автомобили птиците најмногу ,,какаат,, – истражување


Се спровело многу сериозно истражување во Велика Британија кое покажало кои автомобили птиците ги сакаат и ги ,,какаат,,

Истражување е спроведено на околу 110 000 возила покажало дека одредени бои на автомобили ги привлекуваат птиците за да се олеснат на нив.

Еве што покажало истражувањето – омилени бои на птиците се црвена, плава, црна и на крајот бела.

Сивите автомобили птиците не ги сакаат затоа што се олеснувале на само 3 насто автомобили со оваа боја. Најмалу интересна им е зелената – само 1 насто зелени автомобили биле ,,покакани,,

Со оглед на фактот дека најголемиот број на автомобили продадени во светот се црна, бела, црвена и сина – немате многу голем избор – птиците едноставно ве сакаат и ќе ве ,,какаат,,

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1