21 век: Градите се поголеми, пенисите се помали


Истражувањата кои ги спроведуваат во Универзитетската болница во Падова, покажале дека просечната должина на пенисите се смалува.


Имено се открило дека во последните 60 години, просечната должина на пенисите се смалува од 9,7 на 8,9 сантиметри, односно за 10 отсто. Професорот Карло Фореста, како главна причина ги наведе загадувањето на животната средина и нејзиното влијание на формирање на хормоните.

Дури и пред тоа експертите откриле дека загадената средина влијае и на зголемувањето на градите на жените. Колку животната средина е се позагадена, толку градите се се поголеми.
Истражувањето било извршено на 2000 машки лица на старост од 19 години и се покажало дека точно нивниот пенис бол пократок, но нивните раце и нозе во просек биле поиздолжени. Воглавно сите машки полови органи се доста слични, односно се разликуваат само кога не се во ерекција.

Интересно е дека пократките пениси во поголемиот дел од сексуалните односи функионираат подобро отколку другите. Поприличен број на жени признале дека биле разочарани и дека и покрај големината на пенисите, не биле ништо воодушевени во споредба со помалите пениси.
Мажите кои мислат дека нивниот пенис е прекраток за воодушевување на понежната страна, живеат во заблуда и се е во нивната глава. Како што пренесува „Њујорк дејли њуз“, лекарите од американската клиника Мејо, предупредуваат дека мажите кои што се одлучуваат за зголемување на пенисите или за кој било друг метод мислат дека ветува чуда, треба добро да размислат.

„Големината на пенисите е прашање со кое што занимаваат голем број на мажи со кратки пениси, но, и оние кои што мислат дека имаат мал полов орган и покрај тоа што величината на нивните гениталии е во границите на нормалата“, изјавил Марко Одреда, урголог од Универзитетот во Торино.
Просечната должина на пенисите е 7,6 и 10,2 сантиметри во опуштена состојба и помеѓу 12,7 и 17,8 сантиметри во ерекција. Но, сепак некој мажи се под влијание на рекламите за разни помагала, преку кои мислат дека нивните пениси би станале поубави и поголеми. Гледањето на порно филмовите, во кои глумците со големи пениси парадираат пред рекламата, не се корисни за машкото его.

„Апсурдно е да се поврзува машкоста со големината на пенисите – предупредува Ира Шарлип, професор по урологија на Универзитот во Калифорнија.

Мажите кои што живеат со тоа дека нивниот пенис е се пократок, еве неколку совети како на безболен начин да си го зголемат нивниот пенис. За почеток нека почнат со вежби, конкретно туширање, затоа што мораат да сфатат дека ако стомакот виси преку гениталиите, пенисот изгледа пократок.

Нема да наштети ни доколку ослабнат некој килограм. Би можеле да ги средат и срамните влакна околу коренот на пенисот. Со пократки или целосно издепилирани влакна, пенисот ќе изгледа поголем, за разлика кога е опкружен со густи влакна. И последно, но не и помалку важно, би можеле да побараат стучна помош. Се разбира не мислиме на порно глумците, туку на специјализирани психолози или психијатри, со кои можат да разговараат за причините поради кои се така опсесивно уверени дека нивниот пенис е се пократок.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1