Пронајден лек за машката неплодност


Тим од универзитетски научници успеаа да ја оспособат неплодната сперма, да може да успее да оплоди јајце и драстично да ги зголеми шансите за бременост.

Медицински тим успеа да го открие протеинот кој што недостига во неплодната сперма, за да на крајот истата биде во можност оплоди, познат како PLC-зета.

„Претходно во лаборатиријата истражителите не биле во можност да подготват човечки PLCZ протеин кој што е активен. Ако овој протеин е неактивен или го нема во спермата, е оневозможено да се предизвика активирање на јајце клетката – односно следната клучна фаза во развојот на ембрионот“, вели еден од научниците Тони Лај.

Во иднина ќе може да се произведе човечки PLCz протеин и да се искористи за стимулација на активирањето на спермата и јајце клетката на еден сосема природен начин. За оние двојки кои што минуваат низ IVF третман тоа на крајот може да ги подобри шансите за да имаат бебе, а со тоа и целосно да се излечи машката неплодност.

Tags: , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1