Tag Archives: neplodnost

Пронајден лек за машката неплодност

Тим од универзитетски научници успеаа да ја оспособат неплодната сперма, да може да успее да оплоди јајце и драстично да ги зголеми шансите за бременост.

______________________________________________________________________________________________________

Научниците создадоа сперматозоиди од матични клетки

Група научници успеале од основните клетки на човечкиот организам да создадат сперматозоиди, а ова откритие ќе им помогне на мажите кои немаат репродуктивна можност да бидат чекор поблиску до потомство.

______________________________________________________________________________________________________

Борба за бебе – ако не забремените за 1 год, одма кај гинеколог

Стручњаите советуваат, доколку не можете да забремените во рок од една година а имате незаштитен однос и постојано пробувате, правец-гинеколог.

______________________________________________________________________________________________________

Најнови докази – генетиката е виновна за неплодноста

Најновите истражувања покажаа дека грешка во гените би можела да биде една од причините за неплодноста кај мажите.

______________________________________________________________________________________________________

5 милиони бебиња од епрувета се родиле во светот

Првото родено бебе од епрувета е Луиз Браун, родена во Велика Британија во јули 1978 година. Нејзината мајка Лесли Браун почина минатиот месец.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1