Научниците создадоа сперматозоиди од матични клетки


Група научници успеале од основните клетки на човечкиот организам да создадат сперматозоиди, а ова откритие ќе им помогне на мажите кои немаат репродуктивна можност да бидат чекор поблиску до потомство.

Покрај тоа што еден ден од овие ткиваќе може да се „одгледува“ сперма, научницитесе уште еден чекор поблиски да откријат „волшебни“ пилули против неплодност, со која се борат десетици илјади мажи.

Иако ова откритие за некои е надеж за подобра иднина, многумина упатиле критики до научниците за ваквите методи.

– Ова е навистина добра работа, нема сомнеж тука, рекол доктор Алан Пејси, од Шефилд Универзитетот кој учествувал во истрашувањето.

 

Tags: , , , ,

Александар Петрески

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1