Кокосово масло против кариес


Кокосовото масло е ефикасно во превенцијата од кариес и наскоро може да се најде во пастите за заби, тврдат научниците.

Тие го тестирале кокосовото масло против бактеријата стрептокока која е виновна за киселината во усната шуплина и создавањето на кариес.

Според резултатите маслото од кокос во комбинација со некои ензими станува силен убиец на штетните бактерии.

,, кариесот е здраствен проблем кој може да се предвиди, тој влијае на од 60 до 90 насто деца и возрасни во развиените земји, вели др Демијен Брејди од институтот за технологија Алтона во Ирска.

Тој смета дека наместо хемиски адитиви во пастите за заби би требало да се додава токму кокосово масло.

Share Button

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1