Боровницата е чудо


Листовите од боровница се употребуваат против создавање на мочна киселина, за лекување кај повраќање, пролив, грчеви во желудникот, кашлица и дијабетес.

Покрај листовите од боровница, лековити се и нејзините плодови. Малите бобинки имаат сладок вкус и се многу лековити. Бобинките се употребуваат за лекување на хемороиди, а добри се и против неуредна столица и слаб апетит.

Лековитоста на листот од боровница: лечи пролив, добар е против камен во бубрегот и мочниот меур, против гихт, кашлица, крварење, грозница, трескавични болести и слично.

Листовите се важен народен лек против дијабетес. Лекот од листови на боровница, е особено ефективен. Доколку мислите да асе лечите со чај од лисја од боровница, треба да се посоветувате со стручно лице. Имено, чајот е многу ефикасен во лекувањето, но, во случај на неправилна употреба, може да дојде до несакани ефекти. Листот од боровница е ефикасен, само ако е набран пред созревање на бобинките. Се суши на сенка или во рерна на 40°C.

Плодот на боровница – бобинката е ефикасна во лекување на рак на дојка. Лекувањето се изведува така што свежо набраните плодови на боровница ги згмечуваме, и во облик на облоги го ставаме на болното место.

Tags: , , ,

Александар Младеновски

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1