Tag Archives: soveti

Надмудрете ги хакерите – направете лозинка од 20 знаци и чувајте ја во програм кои ги чува сите пасворди

За хакерот да се ,,докопа,, до вашите лозинки потребен му е алгоритам за дешифрирање кои работи да речеме 1000 споредувања во минута, на хакерот ќе му требаат 2 до 3 часа да разбие едноставна лозинка од 5 букви пример “fpqzy”. Што поголем број на букви и знаци во лозинката толку повеќе време ќе му треба […]

______________________________________________________________________________________________________

Што да пиете за да не сте надувани по јадење – за подобро варење

Практично секој жител на планетата, има извесни тегоби во работата на дигестивниот тракт. Многу значајна улога во настанувањето на болести во системот за варење, игра течноста која секојдневно ја внесуваме во организмот.

______________________________________________________________________________________________________

За што се` може да ви послужи ацетонот

Остранувачот на лак за нокти можете да го искористите за различни цели. Иако е пожелна стопостотната ацетонска формула, може да послужат и поблаги верзии.

______________________________________________________________________________________________________

Боровницата е чудо

Листовите од боровница се употребуваат против создавање на мочна киселина, за лекување кај повраќање, пролив, грчеви во желудникот, кашлица и дијабетес.

______________________________________________________________________________________________________

Совети како полесно да заспиете?

Несоницата може да биде и последица на стрес и пореметен биоритам.

______________________________________________________________________________________________________

Чајот чисти теписи, гланца дрво, омекнува месо итн итн

Веќе е познато дека чајот е здрав напиток. Но чаевите се користат и за многу други работи. Чистење на теписи, гланцање паркет, итн.

______________________________________________________________________________________________________

Пет неверојатни билки кои ќе ви ги смират нервите

Живееме во време кога стресот е секојдневна појава, речиси е невозможно да го избегнеме. Но природата секогаш е на наша страна, а се што треба да направиме е да ја запознаеме подобро и да ги искористиме благодетите кои ни ги нуди.

______________________________________________________________________________________________________

Природно лечење на секретот, односно “белото прање”

“Бело прање” кај жените се појавува поради повеќе фактори. Овој секрет го предизвикуваат разни воспаленија на матката, габични заболувања, стрес, а може да биде и последица од користење на некои лекови.

______________________________________________________________________________________________________

Пивскиот квасец за холестерол, стрес, убавина

Пивскиот квасец е полн со Б витамини, одлично се бори против стресот, го регулира холестеролот и се наоѓа во служба на здравјето и убавината.

______________________________________________________________________________________________________

Која ракија што лечи – Болки во желудникот, грип или настинка, чашка ракија му е мајката!

Природен непријател на сите вируси и бактерии. Лутиот напиток успешно се справува и со болките во мускулите, а честопати се употребува и за дезинфекција на раните.

______________________________________________________________________________________________________

Еве како со Фенг Шуи до повеќе пари

Фенг шуи техниката тврди дека со мало разместување во домот и ускладување на енергиите ќе си обезбедите подобра финансиска состојба. Еве што треба да направите.

______________________________________________________________________________________________________

Митови за жените!

Дека мажите и жените се различни секако е јасно. Мажите не разбираат зошто жените прават некои работи и обратно. Ви ги претставуваме петте митови, вистини и заблуди за она што прават жените, но и совети како сето тоа да го ублажите или искорените.

______________________________________________________________________________________________________

Како засекогаш да се откачите од нејзиното брборење

Постои нешто исклучително вознемирувачко во врска со женското брборење, па во некои моменти дури изгледа дека ништо на светот не може да ги задоволи.

______________________________________________________________________________________________________

Совети од баба – за по дома

Несомнено, без резерва, им се верува на бабините совети. Бабите во долгогодишното искуство, собрале многу практични сознанија, кои ќе им помогнат на сите оние на кои ќе им треба некој од овие совети.

______________________________________________________________________________________________________

Хакери напаѓаат, „заклучете“ ги комјутерите!

Како што крадците влегуваат во нашите домови, така хакерите во компјутерите. Начинот на оперирање на класичните криминалци го знаеме, но што е со модерните натрапници, како тие влегуваат во нашите компјутери, и како да ги спречиме.

______________________________________________________________________________________________________

Бензинот поскапе еве како да возите економично – совети од Гинисов рекордер!

Прво, не морате да возите без клима уред, без радио или пак, не дај боже со изгаснати светла. Значи треба да бидете економичен зад воланот, а не мизерно смешен.

______________________________________________________________________________________________________

Отарасете се од мравки со тоа што имате по дома

Доколку дома или во дворот ви се појават мравки средствата за да ги отстраните може да се многу скапи, а и треба време, а мравките знаат да се досадни.

______________________________________________________________________________________________________

Зошто имате подочници и како да ги отстраните

Дехидрацијата е еден од најголемите предизвикувачи на подочници. Соковите и газираните пијалоци нема да ја спречат дехидрацијата, треба да се пие исклучиво вода.

______________________________________________________________________________________________________

UA-33057274-1