Чајот чисти теписи, гланца дрво, омекнува месо итн итн


Веќе е познато дека чајот е здрав напиток. Но чаевите се користат и за многу други работи. Чистење на теписи, гланцање паркет, итн.

Исчистете лесно огледала и прозорци: отстранув масни дамки и отисоците од прсти врз сите стаклени површини. Во едно пластично шише со распрскувач наполнете чај, сипрскајте го стаклото и пребришете.

Гланцање на паркет: Премачкајте ги со ладен чај, оставете да се исуши – паркетот ќе свети. Истото важи и за сјај на дрвениот мебел.

Чиси теписи: ако на теписите имате дамки, чајот е спас. Врз дамката ставете сув и веќе искористен лист од зелен чај и оставете го 10 минути, потоа поминете со влажна крпа.

Ако месото е жилаво, маринирајте го со црн чај за месото да омекне.

Наместо вода, понекогаш ставете чај во собните растенија. Минералите во чајот ги ревитализираат цвеќињата.

Изгореници: За да ги ублажите изгорениците, нанесете наквасени ќесички чај врз болните места.

Освежете ги уморните очи: Памук или завој натопете во чај или користете ги ќесички чај, ставете ги на очите. Освен што ќе ве релаксира и ќе го освежи изгледот на вашите уморни очи.

Ако имате сува коса: Нанесете изладен чај по миењето. Оставете 10 минути, и исплакнете ја косата. Ќе и го поврати сјајот и ќе и даде живост.

Хидратација на сувата кожа: облоги од зелен чај еднаш во месецот се доволни за комплетна хидратација на кожата.

Го ублажува воспалението на акните: секоја вечер пред спиење мијте се со изладен зелен чај.

Tags: , , ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1