Бананите со дамки се поздрави – за имунитет, бистри очи, енергија…


Најновите истражувања потврдиле дека презреаната банана – онаа со темни дамки е поздрава. Има ТНФ (тумор некроза фактор), кој се бори против абнормалните клетки.

Презреаната банана е десетиан пати поефикасна за зачувување на имунитетот и подобрување на квалитетот на  белите крвни зрнца. Бананата се повеќе се сврстува меѓу здравите овошја. Еве кои се благодетите од неа.

Имунитет – Само 1 банана на ден го зголемува имунитетот.

Енергија – Ако ви треба енергија, бананата е идеален избор, бидејќи ги содржи најнеопходните хранливи материи. Освен тоа, го снабдува организмот со допамин, адреналин, со норадреналин и со стимуланси, како што е мескалинот.

Расположение – со само една изедена банана расположението се подобрува за момент.

Банани и ориз по напорен тренинг – Напорен тренинг прави мали оштетувања на мускулите, согорува голем број на калории, ги исцрпува гликогенските резерви од мускулното ткиво кој се неопходни за енергија. За да се надомести идеални се бананите и оризот, обезбедуваат здрави јаглехидрати со релативно висок гликемиски индекс. Белите и  долги зрна ориз имаат гликемиски индекс 64. Бананите имаат гликемиски индекс 54, што е еден од највисоките меѓу свежото овошје.

За блескави очи – состојките на бананата според истражувачи на Харвард помага во избиструвањето на очите. Наместо капки конзумирајте редовно банана и вашите очи ќе го повратат сјајот.

Tags: ,

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1