Направени нови евра – отпорни на фалсификување (Фото/Видео)


evro novi

Европската централна банка ја претстави новата банкнота од 10 евра на која е претставен портрет на феничанската принцеза и богиња Европа, а која ќе влезе во оптек на 23 септември.

Банкнотата ќе биде „отпорна“ на фалсификување, наведуваат од банката.

Банкнотите од серијата Европа ќе бидат постепено воведени во тек на неколку години, а  постоечките евра лансирани во јануари 2002 година, исто така постепено ќе бидат повлечени од циркулација.

10-evra

eurosnew_2393092b

Share Button

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1