Направете си сами домашен освежувач за ВЦ – шолја – Ефикасен е


Постои едноставен  и ефикасен рецепт, како да направите природен освежувач за вашиот тоалет.

Освежувач за WC – шолја:

watermarked-SAM_2461_resize– 250 мл. вода и пет кесички желатин
– четири лажици оцет
– две лажици сода бикарбона
– две лажици сол
– етерично масло по желба, може и со мирис на лаванда

Во едната половина од водата растворете го желатинот (пет кесички измешајте ги со 20 лажички вода), оставете го да се загрее 10 минути, а во меѓувреме мешајте. Потоа во остатокот од водата, растворете сода. Измешајте ги заедно сите овие состојки и додајте оцет и 30 капки етерично масло. Ако сакате водата да биде пенаста кога ќе пуштате вода може да додадете и малку рендан сапун или пак сјај или шампон.

Оваа мешавина ставете ја во замрзнувач на неколку часа – најдобро во нешто пластично за подоцна полесно да го отстраните и исечете на коцки. Од оваа количина ќе имате доволно освежувач за околу 2 недели.

ќесички и може да ја чувате во замрзнувачот. По едно мала кутија, ставајте во вц шолјата и секогаш ќе имате чист и свеж воздух.

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1