Направете си сами тулумби во рерна – рецепт


tulumbe-iz-rerneПотребно:

800 гр шеќер
900 мл вода
100 гр масло
900 гр брашно
1 прашок за пециво
5 јајца

Подготовка на сируп:

800 гр шеќер и 500 мл вода се става на оган да зоврие, и добро да се олади потоа.

Tесто:

400 гр вода и и маслото се ставаат на оган зоврие. Кога ќе зоврие тргнете го од шпоретот и додадете брашно и прашок за пециво. Измешајте се убаво и оставете да се олади.

Кога ќе е изладено се додава едно по едно јајце додека се меша со миксер. добиената смеса ставете ја во шприц за тулумби и истискајте ги на не премачкана тава. Печете ги без отварање на рерната на 180 степени 25 минути.

Додека се уште топли тулумбите прелијте ги со сирупот

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1