Направија апче со кое ќе живеме 150 години – лечи еден куп болести


Во следните пет години на пазарот треба да се најде синтетичка верзија на ресвератрол, супстанца во црвеното вино, кои значително може да го продолжи животниот век и да се спречи развојот на опасни болести – има 100 пати поинтензивно дејство на здравјето од една чаша вино, а дејствува и превентивно против рак.

pilula02Црвено вино пилулата ќе ни овозможи да живеме и до 150 години! Во следните пет години на пазарот треба да се најде синтетичка верзија на ресвератрол, супстанца во црвеното вино, кои значително може да го продолжи животниот век и да се спречи развојот на опасни болести.

 Научниците на фармацевтски гигант GlaxoSmithKline долго време спроведуваат тестирање за дејството на активните состојки од виното на здравјето и можноста на нивна синтеза во лек.

Тие откриле дека синтетичкиот расвератрол освен како превенција од разни болести дејствува и на забавување на стареењето на клетките благодарение на стимулацијата на протеинот нарачен SIRT1.
Синтетичкиот магичен лек наводно има и до 100 пати посилен ефект на здравјето отколку една чаша вино, а во моментов се спроведуваат неговите тестирања на луѓето и за спречување на развојот на малигни заболувања, Алцхајмерова болест и дијабетес тип 2.

apce– Лекот кој содржи расвератрол од виното освен што би лекувал една болест, би можел да спречи настанување на 20- тина други, но и да го забави стареењето – рекол професорот по генетика на „Харвард“, Давид Синклер.

Тој додаде дека создавањето на такви лекови беше револуција во индустријата на фармацијата, и ќе служи за третман на масни заболување на црниот дроб, катаракта, остеопороза, мускулите, нарушувања со спиење и воспалителни болести како псоријаза, колитис и артритис.

– Со ресвератрол пилула, луѓето можат да живеат и до 150 години, но за да се стигне таму треба повеќе истражувања – вели Синклер.
Resveratrol е полифенол кој го штити грозјето од мувла, и делува како моќен антиоксиданс и спречува таложење на холестеролот на ѕидовите на крвните садови, забавување на згрутчување на крвта и е од корист во цревни болести и дијабетес. Иако неговата работа не е добро истражена, бројни студии докажале дека има неверојатно благотворно влијание врз здравјето на луѓето.

Tags:

MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1