Направиле „пикавци“ од цигари кои прераснуваат во цвеќиња


Изнервиран од безбројните отпушоци од цигарите, дизајнерот Бен Форман дошол до интересно решение на проблемот.

Неговата идеја била да дизајнира цигари со „биоразградувачки филтери кои содржат семе на диви цвеќиња“.

Откако отпушокот од цигарата ќе се фрли, семето во него ќе никне, претворајќи го отпадокот во нешто што ќе додаде убавина на природата и истовремено ќе ја заштити.

Факултети.мк

20130715-biorazgraduvachki-otpushoci-od-cigari-koi-prerasnuvaat-vo-cvekjinja-1

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1