Народен лек за витилиго


Иако за витилигото се смета дека е неизлечива болест, сепак постојат некои народни лекарства кои можат да го спречат ширењето и да ги намалат белите флеки на кожата.

40_04_07_2013_17_05_31_13536Лек за витилиго (народна медицина):

1 кг таан од сусам (кој се користи за правење таан алва)

4-5 домашни лимони (кората да не е прскана)

Лимоните ги измивате и ги ставате во голема тегла, а потоа ги прелевате со таанот. Теглата ја покривате со газа и оставате да отстои 15 дена.

Се зема по една супена лажица, три пати дневно, еден час пред јадење.

Таанот е доста масен, па треба повремено да правите контрола на маснотиите во крвта. Овој народен лек треба да се применува најмалку 2-3 месеци за видливи ефекти.

nmd.mk

Share Button
MK News

Автор инфо

No comments yet.

Остави коментар

UA-33057274-1